Vápník známý také pod názvem kalcium je nejvíce zastoupeným minerálem v lidském organismu. Spolu s fosforem jsou ve vzájemném funkčním spojení základním stavebním materiálem pro kosti a zuby. Asi 99% vápníku v těle je vázáno v kostní a zubní tkáni.

Společně s hořčíkem jsou pak regulátory srdeční činnosti. 

Čemu prospívá vápník

Podle schválených zdravotních tvrzení je vápník potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů, podílí se na procesu dělení buněk a přispívá k normální:

  • srážlivosti krve
  • činnosti svalů
  • funkci nervových přenosů
  • funkci trávicích enzymů
  • energetickému metabolizmu

Jak se může projevovat nedostatek vápníku

Nedostatek vápníku se projevuje narušením tvorby kostí a zubů. Nejčastěji se setkáváme se zvýšenou kazivostí zubů a zhoršenou kvalitou nehtů. U dětí se při nedostatku vápníku může rozvinout křivice ( rachitis), která se projevuje měknutím kostí a deformací hrudníku. U dospělých osob se může projevit měknutí kostí a poměrně často se setkáváme se řídnutím kostí, tzv. osteoporózou.

Nedostatek vápníku se může projevit i zvýšenou nervosvalovou dráždivostí.

V jakých potravinách je vápník

Přírodním zdrojem vápníku je především mléko a mléčné výrobky, luštěniny, některé druhy zeleniny (brokolice, kapusta). Vápník je ale také obsažen v máku, slunečnicových semínkách, mandlích, lískových a para ořeších.

Nevhodným zdrojem vápníku jsou naopak některé tavené sýry, do kterých se z technologických důvodů přidávají fosforečné soli, které vápník vážou a tak znemožňují jeho využití v organismu.

Dávkování vápníku

Denní referenční hodnota příjmu pro dospělého je 800mg vápníku.

Na dostatečný příjem vápníku by měli dát pozor hlavně těhotné a kojící ženy, ženy po padesátce a muži starší šedesáti roků.

Co je dobré vědět

  • Přípravky obsahující vápník doporučujeme pro co nejlepší vstřebávání užívat s jídlem a navečer.
  • Pro využitelnost vápníku je důležitá dostatečná hladina vitamínů A, C, D, hořčíkem a fosforem. Například vitamin C napomáhá ke vstřebávání vápníku v kostech.
  • Naopak vstřebávání a využití vápníku negativně ovlivňuje například kofein, alkohol, nadměrná konzumace cukrů a bílé mouky či tuků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *