Určitě jste již mnohokrát slyšeli o tom, že kolagen prospívá kráse. Víte však o jeho nezměrných přínosech pro lidské zdraví? V regálech s krášlícími přípravky můžeme kolagen nalézt jako součást složení krémů nebo potravinových doplňků, které slibují svěží pokožku bez vrásek. Kolagen má však mnohem zásadnější funkci a využití než jen uchování mladistvě vypadající pokožky. Jedná se totiž o nejrozšířenější druh proteinu v lidském těle. Je nezbytný pro správné fungování našich buněk, orgánů, svalů i tkání.

V tomto článku se dočtete, že kolagen má pro organismus mnoho zdravotních benefitů:

  1. Zvyšuje elasticitu pokožky, která vypadá viditelně mladší
  2. Podporuje správnou funkci kloubů
  3. Zlepšuje kondici střev
  4. Pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě a zlepšuje fungování paměti
  5. Snižuje hladinu cholesterolu a udržuje zdraví srdce
  6. Zvyšuje hustotu kostí a udržuje je pevné
  7. Detoxikuje naše tělo a podporuje játra

CO JE TO KOLAGEN?

Kolagen je považován za komplexní protein tvořený množstvím dílčích peptidů se svými specifickými účinky na zdraví. Jedná se o nejhojnější a nejdůležitější druh proteinu v našem těle. Skládá se z 19 různých aminokyselin a v rámci organismu tvoří 30 % veškerých bílkovin. V našem těle existuje mnoho různých typů kolagenu. Naprostá většina je však tvořena tzv. kolagenem I. typu, který najdeme zejména v kostech a kůži. Významný je také kolagen II. typu přítomný v chrupavce a kloubech. 

Kolik procent jednotlivých částí našeho těla tvoří kolagen?

  • 90 % očního bělma
  • 80 % šlach
  • 75 % pokožky
  • 60 % chrupavek
  • 30 % kostí
  • 1–10 % svalové hmoty

Už jste se dozvěděli tohle?

Kolagen v podstatě funguje jako lepidlo pro celé naše tělo. Vytváří vazivo, čímž podporuje zdravou strukturu pokožky, svalové tkáně, kostí a šlach. Dokonce i výraz „kolagen“ pochází z řeckého slova „kólla“ a francouzské přípony „- gen“. Slovo lze doslovně přeložit jako „výroba lepidla“.

Tento protein podobný lepidlu je obzvláště koncentrován v tzv. extracelulární matrici (ECM). ECM v podstatě funguje jako podpůrný systém podobný pomyslné síti, která drží buňky pohromadě. ECM je také zodpovědná za vysílání signálů ke snížení zánětů a opravě poškozených buněk.

S věkem to lepší nebude…

Naše tělo je navrženo tak, aby si vytvářelo svůj vlastní kolagen, když dostává všechny potřebné živiny. S věkem se však tato schopnost začíná snižovat. Přibližně kolem 35 let se produkce kolagenu zpomaluje. Jakmile dosáhneme věku 40 let, náš kolagen klesá již mnohem rychleji, než ho dokáže tělo produkovat. Ve 60 letech bude již více než polovina kolagenu z těla úplně pryč.

Tento proces lze zpomalit, pokud jíme více potravin podporujících přirozenou tvorbu kolagenu a nebo užíváme kolagenní doplňky. Suplementace kolagenu je pro nás nezbytná nejen když stárneme, ale také dokud jsme mladí, protože kolagen je zodpovědný za správné fungování nesmírného množství procesů v těle.

JAKÉ ZÁSADNÍ PŘÍNOSY MÁ KOLAGEN PRO NAŠE ZDRAVÍ

1. Kolagen pro naši pokožku

Kolagen je zřejmě nejvíce žádaný k tomu účelu, aby pleť vypadala mladistvě. Estetická chirurgie jej využívá k vyplňování jemných linií a vrásek. Efekt kolagenových injekcí je však pouze krátkodobý. Proto se v současnosti spíše doporučuje udržovat si svoje vlastní zásoby kolagenu, což má navíc mnoho dalších přínosů pro zdraví.

Už jste se jistě setkali s řadou produktů péče o pleť s přídavkem kolagenu. Ten ale bohužel v omlazujících krémech a sérech vaší pokožce příliš nepomůže. Jeho molekuly jsou totiž ve skutečnosti příliš veliké na to, aby je pokožka správně absorbovala a mohla je využít. Proto je lepší cestou ke zkrášlení pleti užívat kolagen vnitřně. 

Nedávná srovnávací klinická studie ukázala, že při pozorování skupiny lidí, kteří užívali kolagenové peptidy, se projevilo výrazné zlepšení pružnosti a hydratace pokožky. Starší ženy vykazovaly nejlepší výsledky, protože jejich tělo již neprodukuje dostatek kolagenu samo.

2. Kolagen pro zdravé klouby

Nemusíme zrovna trpět artritidou nebo být vrcholovými sportovci, abychom znali bolest kloubů. Zdravé klouby jsou přitom nezbytné pro udržení těla v pohybu. 

Kolagen dokáže znatelně zmírnit bolest kolen a dalších kloubů, protože působí podobně jako olej na zrezivělém mechanismu. Je tvořen aminokyselinami glycinem a prolinem. Tyto kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti, přirozeně snižují bolest kloubů a zmírňují jejich tuhost.

3. Kolagen pro zdravá střeva

Kolagen dokáže napomáhat také při potížích se zvýšenou propustností střev (tzv. Leaky Gut Syndrome) nebo zmírňovat  příznaky některých střevních obtíží. Vysvětlíme si, jak mechanismus tohoto problému funguje. 

Naše střevní bariéra je jako vrátný. Zajišťuje vstřebávání živin, vody, elektrolytů a minerálů z potravy, aby je mohlo tělo dále využívat. V prosakujícím střevě se však tato bariéra v podstatě uvolní, jinými slovy – zvětší se otvory ve sliznici trávicího ústrojí. Toxiny, mikroby a zbytky nestráveného jídla pronikají střevní stěnou a vstupují rovnou do krevního řečiště.

K opravě střeva může dopomoci kolagen. Střevní stěna je totiž tvořena mikroskopickými záhyby zvanými klky. Tyto záhyby jsou vyrobeny z kolagenu, který je dokáže zpátky zacelit a přispět k tomu, aby střevo zůstalo zdravé a dokázalo vstřebávat více důležitých živin z přijímané potravy.

4. Kolagen jako podpora pro mozek

Vyšší hladiny kolagenu typu VI mohou sloužit jako prevence proti vzniku Alzheimerovy choroby. Kolagen chrání mozkovou kůru před nadměrným ukládáním bílkoviny β amyloid, jehož agregace je příznačná pro mozek pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Výzkum ukazuje, že nedostatek kolagenu VI vede k spontánnímu odumírání buněk, zesílení oxidačního stresu, snížení výkonu motorických a paměťových úloh a zvýšení neurotoxicity.

5. Kolagen proti onemocnění srdce

Kolagen pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Působí také jako prevence nahromadění tukové hmoty a bílých krvinek ve stěně tepny, což může vést k infarktu nebo cévní mozkové příhodě.

Proč tomu tak je? Kvůli působení volných radikálů probíhají ve stěnách cév neustálé opravy. K obnově poškozených tkání slouží právě kolagen. Pokud si tělo neprodukuje dostatečné množství vlastního kolagenu, využívá organismus jako náhradní řešení k opravě drobných poškození cholesterol. Postupné ukládání a hromadění cholesterolu v arteriích však představuje riziko.

Nedávná studie ukázala, že když lidé dostávali kolagen dvakrát denně po dobu šesti měsíců, došlo k podstatnému snížení hladiny jejich cholesterolu. Kolagen také redukoval hromadění usazenin v jejich tepnách.

6. Kolagen pro silné kosti

Zdraví kostí bývá dáváno do souvislosti s vápníkem. Ten však zdaleka není jediným předpokladem zdravých kostí. Více než třetinu hmoty našich kostí tvoří totiž kolagen a ve skutečnosti je ho v kostech obsaženo více než vápníku.

Kolagen podporuje tvorbu kostních buněk zvaných osteoblasty, které pomáhají předcházet osteoporóze. Čím více kolagenu je přítomno v krevním řečišti, tím lepší je hustota kostí.

7. Kolagen pro správnou funkci jater

Játra slouží k detoxikaci našeho těla. Glycin, aminokyselina přítomná v kolagenu (případně potřebná pro tvorbu vlastního kolagenu), podporuje zdraví našich jater. Jak známo, játra dostávají vlivem prostředí a ne vždycky ideálním způsobem života pořádně „zabrat“. Glycin může pomoci se snížením poškození jater způsobeným konzumací průmyslově zpracovaných a smažených potravin nebo nápojů – zejména alkoholu, které mají na játra značně negativní vliv.

Jedna studie ukazuje, že glycin působí jako prevence poškození jater způsobeným hypoxií i reoxygenací a snižuje zejména alkoholové poškození jater.

ODKUD SI KOLAGEN BRÁT?

Určitě víte, že zdrojem kolagenu mohou být pilulky nebo práškové preparáty z lékárny a také vývary z kostí. Tohle všechno však vzniká jako produkty vyrobené ze zvířat. Kolagen však do těla můžete doplňovat i pokud jste vegani, vegetariáni nebo se snažíte snížit příjem živočišných produktů. Jak? Tím, že budete jíst potraviny bohaté na aminokyseliny, ze kterých se kolagen skládá – zejména glycin a prolin, a k tomu přijímat nezbytné látky, které tvorbu kolagenu podporují (jako je například vitamín C).

Tyto aminokyseliny jsou nezbytné k tomu, aby si tělo dokázalo kolagen vyrábět samo. Přirozeným zdrojem glycinu jsou banány, fazole, dýně, kiwi, kapusta, špenát, zelí a okurky. Prolin zas naleznete ve fazolích, chřestu, tempehu, pažitce, pohance a alfalfa klíčcích.

Glycin a prolin však nejsou jedinými živinami, které jsou k produkci kolagenu potřeba. Nezbytný je také dostatek vitamínu C, přítomného v mnoha druzích ovoce a zeleniny jako například jahody, pomeranče, paprika a další.

Kromě vitamínu C je pro syntézu kolagenu ještě zásadní aminokyselina lysin, která pomáhá při tvorbě a zároveň snižuje vylučování kolagenu. Lysin se ve větším množství nachází ve fazolích, čočce, tempehu, a quinoi.

Jak tohle všechno dát dohromady ve vyváženém množství? Pro toho, kdo není zvyklý jíst tak rozmanitou stravu, může být velmi složité zajistit si vyrovnaný příjem všech těchto potravin. Nejjednodušší způsob, jak zařídit, aby tělo mělo všechno, co k produkci kolagenu potřebuje, je vzít si kolagenní peptidový doplněk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *