Po zimě je tělo vyčerpané a daleko častěji je náchylné k různým onemocněním včetně zánětů. Jednou z možností, jak se jich vyvarovat, je zvýšený přísun omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Getty Images

Zánět sám o sobě je velmi důležitý proces, který organismu pomáhá v boji s infekcí a při nápravě napáchaných škod. Někdy ovšem přetrvává po dlouhou dobu, a to i bez toho, aby v těle probíhala infekce, případně se člověk potýkal s nějakým zraněním. V takovém případě mluvíme o chronickém zánětu, který ve finále může přispět k celé řadě závažných nemocí (včetně srdečních chorob nebo zhoubných nádorů).

Tři základní pomocníci v boji s viry jsou vitamín C, vitamín D a zinek

Vědecké studie prokázaly, že s tím nám můžou pomoct omega-3 mastné kyseliny, které dokážou snižovat produkci látek spojených se zánětem. Právě omega-3 nám však v běžné stravě velmi často chybí. Jejich nedostatek se pak může podílet na větší náchylnosti organismu k chronickým onemocněním.

Potrápit může i „obyčejný močák“

Zkomplikovat život nám nicméně dokážou i mnohem „banálnější“ trable. Patříte k těm, kteří bojují se zánětem močových cest, a už předem se děsíte momentu, kdy opět ucítíte ono známé píchnutí v podbřišku?

S tímto problémem se potýkají především ženy, dokonce až desetkrát častěji než muži. Důvod? Ženská močová trubice je asi o 3 až 4 centimetry kratší a ústí pouze kousek od poševního vchodu a konečníku, což v praxi znamená, že do ní daleko snáz proniknou různé bakterie, které můžou následně vyvolat zánět. Anebo taky nemusí, hodně záleží na tom, v jaké kondici se aktuálně nachází váš imunitní systém.

Neustálé nachlazení

Střídavé teploty nahrávají rovněž vzniku bronchitidy (zánět průdušek), která se rozvíjí náhle, obvykle po předchozím nachlazení. Na vině jsou přemnožené viry nebo bakterie, které mají za následek hromadění hlenů způsobujících kašel. To však není zdaleka jediný příznak počínajícího onemocnění.

Chraňte si plíceAčkoliv odborníci varují, že chřipku ani další respirační virózy není dobré podceňovat, spousta lidí se chová přesně naopak a i s probíhajícím onemocněním chodí dál do práce s tím, že nepříjemné příznaky se snaží nějak „přebít“, nebo je prostě ignorují. Tím si ovšem můžou přivodit celou řadu závažných zdravotních komplikací.Mezi ty nejčastější patří kromě už zmíněného zánětu průdušek i zápal plic. A tady opravdu končí každá legrace. Také v téhle souvislosti se často hovoří o omega-3 mastných kyselinách, poslední výzkumy poukazují na to, že právě tyto látky, zejména DHA (kyselina dokosahexaenová) mohou plíce ochránit.

K dalším projevům zánětu průdušek patří dušnost (kvůli zhoršenému dýchání nemůže člověk často ani pořádně spát), bolest v krku, rýma a překrvená nosní sliznice, bolest hlavy, horečka a zimnice, nepříjemný pocit na hrudníku (tlak nebo bolest), nadměrná únava, bolest svalů a zad. Jinými slovy, není o co stát.

Ryba jenom o Vánocích nestačí

Všem těmto nepříjemným potížím se dá ale naštěstí předcházet – mimo jiné tím, že budete dbát na pravidelný příjem omega-3, které kromě svých protizánětlivých vlastností mají i celou řadu dalších blahodárných účinků.

Snižují krevní tlak, brání zvýšené srážlivosti krve a poruchám srdečního rytmu, pozitivně působí při ateroskleróze či autoimunitních nemocích, jako je atopický ekzém, astma nebo revmatoidní artritida, a dokonce pomáhají mírnit deprese.

A odkud se dají omega-3 získat? V přirozené podobě se nacházejí především v tučných mořských rybách (losos, tuňák, halibut, makrela, sleď, sardinky), které je vhodné konzumovat minimálně dvakrát do týdne, v olejnatých semínkách nebo ořeších. Dále pak ve vejcích, rostlinných olejích, avokádu, špenátu, brokolici, květáku nebo v růžičkové kapustě.

Nemáte-li ve svém jídelníčku dostatek uvedených potravin, můžete využít i doplňky stravy s kvalitním rybím olejem

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/omega-3-zanety-zdravi.A210531_091257_zdravi_pet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *