Když se řekne kyselina hyaluronová, většina z nás si pravděpodobně představí zvětšení rtů, výplně vrásek a v neposlední řadě i krémy na omlazení pleti. Ve skutečnosti se ale jedná jen o zlomek způsobů, kterými lze tuto látku využít. Kyselina hyaluronová má totiž také celou řadu zdravotních benefitů, jež pozitivně ovlivňují například klouby, oči i hojení ran.

Kyselina hyaluronová je čirá mazlavá látka, kterou přirozeně produkuje lidské tělo, přičemž největší množství se nachází v kůži, pojivové tkáni a očích. Její hlavní funkcí je zadržovat vodu, a to tak, aby byly veškeré tkáně dostatečně promazané a vlhké. Kromě toho dodává pokožce strukturu a je zodpovědná za její kyprý a hydratovaný vzhled, což je ostatně důvod, proč se přidává do celé řady kosmetických přípravků. Mimo to je součástí očních kapek a funguje jako výplňový materiál. Na trhu jsou k nalezení také nejrůznější séra s kyselinou hyaluronovou určená právě k omlazení pokožky.

Kyselina hyaluronová patří mezi glykosaminoglykany, což jsou dlouhé nerozvětvené polysacharidy o vysoké molekulové hmotnosti. Je složená z opakujících se disacharidových jednotek, přičemž každá z nich obsahuje kyselinu D-glukoronovou a N-acetylglukosamin.

Kyselina hyaluronová dokáže existovat pouze v silně kyselém prostředí. V lidském organismu je však až na výjimky prostředí mírně kyselé až alkalické, a tak se v něm kyselina vyskytuje pouze v podobě soli, typicky sodné. Z tohoto důvodu by se pro látku vyskytující se v organismu mělo správně používat označení hyaluronan či hyaluronát. Termín kyselina hyaluronová se pak používá spíše hovorově, anebo v kosmetice a medicínských aplikacích.

Jaké má kyselina hyaluronová účinky?

Pravděpodobně nejznámějším účinkem kyseliny hyaluronové je, že podporuje pružnější a zdravější pleť. Zhruba polovina této látky se v těle nachází právě v kůži, kde se váže na vodu a pomáhá pokožku udržovat hydratovanou. Přirozený proces stárnutí a působení různých látek, jako je ultrafialové záření, tabákový kouř a znečistění, však může její množství snižovat.

Tomuto úbytku lze alespoň částečně zabránit užíváním doplňků stravy s kyselinou hyaluronovou. Studie dokazují, že 120-240 mg denně po dobu alespoň jednoho měsíce u dospělých významně zvyšuje vlhkost pokožky a snižuje její suchost. Hydratovaná pokožka pak zpomaluje tvorbu vrásek, což je důvod, proč může pleť vypadat hladší.  Při aplikaci kyseliny hyaluronové na povrch pokožky mohou séra, která ji obsahují, redukovat vrásky, zarudnutí a příznaky dermatitidy. Někteří dermatologové pak používají kyselinu hyaluronovou ve formě injekčních výplní, které aplikují do kůže, aby pleť vypadala pevně a mladistvě.

Hojení ran

Tato látka hraje klíčovou roli také při hojení ran, a to konkrétně tak, že reguluje hladinu zánětu a signalizuje tělu, aby v poškozené oblasti vybudovalo více cév. Kromě toho má antibakteriální účinky, a proto může snížit riziko infekce. Nápomocná je v tomto ohledu také v oblasti stomatologie, kde:

  • bojuje proti onemocnění dásní,
  • urychluje hojení ran po operaci zubů,
  • při lokálním použití odstraňuje vředy v ústech.

Je však nutné podotknout, že výzkum byl v tomto ohledu prováděn pouze za použití sér a gelů. Zda doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou mohou poskytovat stejné výhody, se zatím neví. Ale vzhledem k tomu, že tyto přípravky zvyšují hladinu kyseliny hyaluronové, která se nachází v kůži, část odborníků věří, že určitý přínos poskytovat mohou.

Bolest kloubů

Kyselina hyaluronová je také nedílnou součástí kloubů, kde udržuje prostor mezi kostmi dobře promazaný, a tím zabraňuje jejich obrušování. Brání rovněž od bolesti, která tento proces zpravidla provází. Doplňky s obsahem kyseliny hyaluronové jsou tedy velmi užitečné například pro pacienty trpící osteoartrózou, což je nezánětlivé onemocnění, jehož hlavním projevem je právě bolest a s ní spojené opotřebení kloubů.

Pomoci od bolesti kloubů může pacientům s osteoporózou užívání 80-200 mg kyseliny hyaluronové denně, a to nejméně po dobu dvou měsíců. Látku lze samozřejmě aplikovat i přímo do kloubů, v takovém případě však hrozí větší riziko nežádoucích účinků. Některé výzkumy na druhou stranu ukazují, že kombinace perorálních doplňků s injekcemi mohou kromě zmírnění bolesti také prodloužit dobu mezi jednotlivými injekcemi.

Nový výzkum na zvířatech začal zkoumat také účinky této látky na zdraví kostí, přičemž dvě studie zjistily, že doplňky s obsahem kyseliny hyaluronové mohou pomoci zpomalit rychlost úbytku kostní hmoty u potkanů s osteopenií, což je stádium předcházející osteoporóze. Ukázalo se také, že vysoké dávky této látky mohou zvýšit aktivitu osteoblastů, tedy buněk zodpovědných za výstavbu nové kostní tkáně. Studie na lidech však dosud prováděny nebyly.

Syndrom suchého oka

Syndromem suchého oka v důsledku snížené produkce slz nebo jejich příliš rychlého odpařování v současnosti trpí v průměru 1 ze 7 starších dospělých. Od nepříjemných příznaků jim pomáhá i zmíněná kyselina hyaluronová, jejíž výhodou je, že výborně zadržuje vlhkost. Nápomocné jsou v tomto ohledu oční kapky s 0,2-0,4% obsahem dané látky, která mimo jiné zlepšuje i celkové zdraví očí. Tyto kapky se používají také při operaci očí, a to jak ke zmírnění zánětu, tak k urychlení hojení ran. Jako možná léčba suchého oka se momentálně vyvíjejí také kontaktní čočky, které obsahují kyselinu hyaluronovou s pomalým uvolňováním.

Bolest močového měchýře

Ulevit by podle studií mohla kyselina hyaluronová také od bolesti močového měchýře, což by ocenilo zhruba 3-6 % žen, jež trpí onemocněním zvaným intersticiální cystitida. To je známé také jako syndrom bolestivého měchýře. Jedná se o nemoc, jež způsobuje bolest, citlivost břicha i časté a silné nucení na močení.

Ačkoli příčiny tohoto onemocnění nejsou zcela známy, kyselina hyaluronová se ukázala jako poměrně účinná zbraň při léčbě jednotlivých příznaků. Kromě toho, že pomáhá zmírnit bolest, má také pozitivní vliv na frekvenci močení. Do močového měchýře však musí být zavedena prostřednictvím katétru. Co za pozitivním vlivem této látky stojí, vědci přesně nevědí. Domnívají se, že to souvisí s její schopností napravovat poškozenou tkáň, která je následně méně citlivá na bolest. Zda takové účinky mohou mít i perorální doplňky stravy, se zatím neví.

Nežádoucí účinky kyseliny hyaluronové

Obecně je kyselina hyaluronová považovaná za velmi bezpečnou látku a v souvislosti s ní je hlášeno jen nízké množství nežádoucích účinků, což je dáno i tím, že se jedná o tělu přirozenou látku. Například studie na 60 lidech s osteoartrózou, kteří užívali 200 mg této látky denně po dobu jednoho roku, nezaznamenala žádné negativní vedlejší účinky.

Co se týče kyseliny hyaluronové v těhotenství, odborníci doporučují obezřetnost. Její účinky během gravidity totiž zatím nebyly dostatečně prozkoumány. Existují také určité důkazy o citlivosti rakovinových buněk na kyselinu hyaluronovou, což jinými slovy znamená, že by užívání doplňků mohlo urychlit jejich růst. Z toho důvodu se doporučuje, aby se jejímu užívání vyhýbali lidé s rakovinou či rakovinovou anamnézou.

Obecně mají vyšší riziko nežádoucích účinků injekce, tedy případy, kdy se užívá kyselina hyaluronová vnitřně a aplikuje se přímo do kůže nebo kloubů. Negativní reakce jsou ale častěji spojovány se samotnou procedurou, než s kyselinou hyaluronovou jako takovou. Doplňky stravy tak bez obav o své zdraví může užívat většina lidí.

Kyselina hyaluronová v estetické medicíně

Svou oblibu si získala kyselina hyaluronová také v estetické medicíně, kde se používá zejména k výplni vrásek, ale zcela běžně s ní lze podstoupit i tyto zákroky:

  • zvětšení rtů,
  • modelaci brady, tváří, lícních kostí,
  • vyrovnání nosu,
  • odstranění kruhů pod očima,
  • odstranění pokleslých koutků,
  • rejuvenaci nosoretní rýhy,
  • zpevnění kontur obličeje,
  • výplň intimních partií,
  • omlazení krku a dekoltu.

Ten, kdo má s kyselinou hyaluronovou zkušenosti, ví, že se jako prevence stárnutí pleti doporučuje užívat od 25. roku života. Obecně se hodí pro všechny typy pleti a pro vyhlazení vrásek a omlazení pleti není její užití limitováno ani věkem.

Ošetření kyselinou hyaluronovou se běžně provádí pomocí jehly, na problematická místa ji lze ale aplikovat i pomocí krémů a sér. V takovém případě je však nutné počítat s tím, že vstřebatelnost do pokožky nebude tak silná. Metoda výplně jehlou je mnohem účinnější. Dochází při ní také ke stimulaci přirozeného kolagenu, čímž se účinek ještě zvyšuje. I přes svou všestrannost není kyselina hyaluronová pro každého. Na ošetření byste rozhodně neměli chodit, pokud:

  • jste těhotná,
  • kojíte,
  • trpíte autoimunitním onemocněním,
  • trápí vás virová či bakteriální infekce,
  • je u vás patrná lokální infekce kůže.

Průběh ošetření kyselinou hyaluronovou

Aplikace kyseliny hyaluronové se provádí zpravidla pomocí tenké jehly nebo kanyly, přičemž výkon trvá pouhých pár minut. K aplikaci látky obvykle není potřeba lokální umrtvení, například při výplni rtů se však často používají místní znecitlivující krémy.

Efekt je patrný ihned po aplikaci kyseliny hyaluronové. Ta bude v následujících 14 dnech ještě „pracovat“ (vázat na sebe vodu) a finální výsledek se objeví až po uplynutí této doby. Během tohoto období by měl pacient dbát na dostatečný příjem tekutin a bezprostředně po aplikaci by ošetřené místo neměl masírovat a mimicky namáhat, a to alespoň po dobu 6 hodin. Zhruba týden se pak v závislosti na ošetřeném místě nedoporučují kosmetické procedury, návštěvy stomatologa či obličejové masáže, které by mohly výplně posunout.

Jak dlouho vydrží výplň kyselinou hyaluronovou, je velmi individuální. Obecně se tato doba pohybuje v rozmezí 6-18 měsíců.

Komplikace výplní kyselinou hyaluronovou

Pokud i vy přemýšlíte o výplni či omlazení vzhledu, patrně vás zajímá, zda má v tomto ohledu kyselina hyaluronová nežádoucí účinky. Estetická medicína je velice rozšířeným trendem a slibuje jen minimální zásah do organismu, přesto je třeba myslet na to, že i v případě „jednoduchých“ zákroků, mezi které patří například zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou nebo aplikace kyseliny hyaluronové do vrásek, je zapotřebí určité obezřetnosti. I přesto, že je tato metoda technicky poměrně jednoduchá a rychlá, zůstává stále invazivní a má svá rizika, nežádoucí doprovodné účinky i komplikace.

Pro její použití je nutná znalost anatomie ošetřované oblasti, podstaty stárnutí kůže, práce s jednotlivými typy výplní a v neposlední řadě také dodržování základních chirurgických zásad při zákroku. Z toho důvodu patří manipulace s injekcí kyseliny hyaluronové pouze do rukou profesionála, který je schopný případně komplikace řešit.

Mezi běžné komplikace výplně kyselinou hyaluronovou patří:

  • lehké zarudnutí,
  • otok,
  • zvýšená citlivost v ošetřené oblasti,
  • drobné modřinky v místě vpichu.

Tyto nežádoucí efekty však zpravidla samy odezní a není důvod se kvůli nim znepokojovat. Kromě výše zmíněných se pak méně často mohou objevit také o něco závažnější komplikace jako:

  • zatvrdnutí v místě implantátu,
  • infekce,
  • opar,
  • absces,
  • cévní uzávěr.

Zdroj: Kyselina hyaluronová – výplně a účinky na zdraví – Zdraví.euro.cz

ACTIVKOLAGÉN SPRAY 150 ML

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *