Jak správně pečovat o své srdce a cévy?

Základem pevného zdraví je správně fungující srdce a průchodné cévy. Srdce je považováno za nejdůležitější orgán v celém těle, který řídí ostatní procesy v našem organismu. Jenže s přibývajícím věkem dochází k jeho opotřebení…

Jak správně pečovat o své srdce a cévy?

Srdce je silný sval a životně důležitý orgán, od pradávna považován za symbol života a centrum citu. V lidském organismu funguje jako pumpa, která svými pravidelnými stahy vhání okysličenou krev i do těch nejodlehlejších částí těla. Srdce je napojeno na cévní systém tepen a žil, které v našem organismu plní nepostradatelnou funkci a tou je transport krve. Za jeden den zdravé srdce přečerpá v průměru 12 000 litrů krve, oslabené a nemocné srdce nemůže vykonávat svou primární funkci, což vede k nahromadění tekutin. Pacientovi vzniká tlak na plicích, nedostává se energie, což má za následek sníženou kvalitu života.

Podle tradiční čínské medicíny (stejně tak i klasické) je srdce považováno za ústřední orgán krevního oběhu. Z pohledu čínské medicíny je ale srdce také orgánem, který se podílí na naší současné emocionální rovnováze a je považováno za sídlo psychiky a vědomí. Zná to každý z nás, ve stresu, hněvu či strachu bije srdce o mnoho rychleji než za normálních okolností a často můžeme mít i pocit, že nám z hrudi snad samo vyskočí. Při radostné události srdce samým štěstím zvesela poskakuje, ale je-li srdce zklamané z nešťastné lásky, dokáže také velmi bolet. Srdce je opravdu unikátním orgánem, kterému bychom měli věnovat náležitou pozornost.