Stimulanty oxidu dusnatého pomáhají zajistit maximální prokrvení svalů, efektivnější okysličení, lepší přísun živin a významně ovlivňují zdraví celého organismu.

Oxid dusnatý (NO) je jednou z nejdůležitějších molekul v lidském těle.

Jeho hlavní funkcí je rozšiřování cév. Mimo to je NO také přenašečem nervových vzruchů.
Oxid dustaný toho ale umí mnohem víc.

NO neboli oxid dusnatý je v chemii jednou z nejjednodušších molekul, kterou tvoří pouze dva atomy – jeden atom dusíku (N) a jeden atom kyslíku (O). Přestože je struktura NO jednoduchá, v současné době je oxid dusnatý považován za nejvýznamnější molekulu v těle, naprosto zásadní pro Vaše zdraví.

V roce 1998 obdrželi tři američtí farmakologové (Robert F. Furgott, Louis J. Ignarro a Ferid Murad) Nobelovu cenu za objev oxidu dusnatého jako signální molekuly v kardiovaskulárním systému.

Až do poloviny 80. let se o oxidu dusnatém (NO) mluvilo především jako o škodlivé složce výfukových plynů, fotochemického smogu a kyselých dešťů, či katalyzátoru zániku ozonové vrstvy ve vysokých hladinách atmosféry. Přitom jde o sloučeninu známou již velice dlouho.

Prvním, kdo určil oxid dusnatý, byl John Mayow již v roce 1669 a o sto let později jej Joseph Priestley (1772) popsal jako bezbarvý plyn, který při –151 °C kondenzuje na bezbarvou kapalinu.
Přes sto let trvalo, než se objasnilo, proč nitroglycerin zmírňuje srdeční bolesti – že uvolňuje oxid dusnatý, který vyvolá rozšíření koronárního řečiště.

Dnešní vědecký zájem o molekulu NO je zaměřen především na kardiovaskulární systém –  regulaci krevního tlaku, na imunitní systém a mechanizmus zánětu, a konečně na centrální nervový systém.

Vědci pod vedením Dr. Nathana Bryana z Texaské University poukázali na obrovský význam NO v těle. Jejich výzkum dokázal, že nedostatek oxidu dusnatého stojí za všemi druhy nerovnováh jako je ztráta kostní hmoty, cukrovka a rakovina.

Oxid dusnatý (NO) je základním chemickým poslem vyráběným tělem uvnitř oběhového systému,  ze kterého pak expanduje krevním řečištěm.

To zvyšuje přísun krve ke všem orgánům a buňkám, což obnovuje zdraví a sílu kardiovaskulárních tkání.

Produkce NO stoupá do 25 let života, pak je sice produkován, ale ne už v takové míře.

U většiny lidí jeho produkce po čtyřicítce rychle klesá. Díky tomu pak v 50-60 letech má člověk asi polovinu oběhové kapacity, kterou měl ve svých dvaceti.

Dopad tohoto objevu na naše zdraví je nemalý: jestliže podporujeme produkci NO, působíme proti stárnutí na základní úrovni oběhového systému.

Jak se ukazuje, mnoho jídel a bylin bylo již tradičně využíváno pro léčbu kardiovaskulárního systému a jsou vysoce efektivní pro podporu výroby “oxidu dusného”. Výzkum Dr. Bryana nejenže potvrzuje efektivitu tradiční léčby, ale také vyjadřuje jednoduché a účinné strategie pro omlazení těla.

NO ve sportu

Pro sportovce zajišťuje NO maximální prokrvení a okysličení svalů během tréninku a po něm.  Díky tomu, že rozšiřuje cévy, zlepšuje přísun kyslíku i živin tam, kam je to potřeba. Svaly tak mají dostatek potřebných aminokyselin a  je maximálně zabezpečena i obnova glykogenu. Je jasné, že  zvýšené prokrvení  vede také k rychlejšímu odplavování odpadových produktů metabolismu a tím i k urychlení regenerace a menší bolestivosti svalů po výkonu.

Každý sportovec určitě ocení i lepší koncentraci a nervosvalovou koordinaci. A aby toho nebylo málo, NO vám zlepší termogerulaci při sportu a celkově podpoří i imunitní systém. NO boostery tak patří mezi nejčastěji využívané suplementy příznivci biohackingu.

Pozitivní účinky NO

 • Rozšíření cév – což znamená, že pomáhá regulovat průtok krve do každé části těla. NO uvolňuje a rozšiřuje cévy, aby krev mohla účinně zásobovat srdce a svaly kyslíkem a živinami
 • Zabraňuje tvorbě krevních sraženin, které mohou způsobit cévní mozkovou mrtvici nebo srdeční infarkt
 • Snižuje krevní tlak
 • Mírní nebezpečí zánětlivých procesů v cévní stěně
 • Klíčovou roli sehrává při zpomalování tvorby aterosklerotických plátů v cévách (tzv. kornatění tepen)
 • NO se spolupodílí na některých funkcích nervového systému (lepší prokrvení mozku, přenos nervových vzruchů, tvorba paměti, nervosvalová koordinace)
 • Má vliv na imunitu (pomocí NO makrofágy usmrcují některé bakterie)
 • Oxid dusnatý má  vzhledem ke svým schopnostem rozšířit cévy vliv i na potenci.   Vyšší obsah oxidu dusnatého způsobuje dokonalé prokrvení svalů (včetně těch pohlavních), zlepšení  erekce i sexuálního prožitku.

To nejlepší z přírody na podporu tvorby oxidu dusnatého

červená řepa, rebarbora, kapusta, celer, rucola, baby špenát, zelí, květák, šťáva z granátových jablek, mrkvová šťáva, česnek a brokolice

sezamová a slunečnicová semínka
pravé kakao, kakaové boby, kvalitní čokoláda

maso – červené, kuřecí, ryby, krevety

Bylinky

 • hloh
 • šalvěj
 • Prunella vulgaris(černohlávek obecný
 • ženšen
 • kopřiva
 • pampeliškové listy
 • muira puama
 • gotu kola

CO NIČÍ PRODUKCI OXIDU DUSNATÉHO

Kouřeni cigaret, nedostatek cvičení, nedostatečné povrchové dýchání, pití perlivých nápojů, dehydratace, špatný spánek, nekvalitní jídelníček.

Zapoj se do programu Zdravé srdce od společnosti Activstar a začni pravidelně užívat produkty Activ NO, které podporují tvorbu molekuly NO v lidském těle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *