Oxid dusnatý neboli NO patří mezi nejdůležitější a také nejmenší molekulu produkovanou naším tělem. Ne náhodou si objev této látky vysloužil Nobelovu cenu. Je označována za signální molekulu, která řídí rozšiřování a stahování cév. Odpovídá nejen za správný průtok krve, ale také za funkce mozku, předávání informací mezi buňkami, regulaci krevního tlaku nebo jak se naše tělo brání proti infekcím a patogenům. Přečtěte si, jak podpořit jeho produkci a na co si naopak dávat pozor.
Vznik oxidu dusnatého
Oxid dusnatý vzniká dvěma způsoby, kdy každý z nich je zodpovědný přibližně za polovinu celkové produkce. V případě selhání jednoho způsobu jej ten druhý dokáže zastoupit. Tyto dvě cesty se nazývají dráha syntázy oxidu dusnatého neboli NOS a dráha dusičnan-dusitan-oxid dusnatý.
NOS je enzym, který pomocí složitých reakcí mění L-arginin na oxid dusnatý. Problém nastává s přibývajícím věkem, kdy se snižuje účinnost daného enzymu, až ve věku kolem 40 let je funkční pouze z poloviny. To je také jedna z nejčastějších příčin onemocnění spojené stárnutím. Tomuto efektu se můžeme bránit zařazením do naší stravy L-arginin, ať už v podobě mandlí, masa nebo doplňků stravy. Také je doporučováno zařazovat potraviny bohaté na antioxidanty, aby enzym mohl správně fungovat.
Druhá cesta produkce oxidu dusnatého probíhá tak, že anorganický dusičnan získaný ze zelené listové zeleniny je přeměněn na dusitany a dále na oxid dusnatý pomocí bakterií, které se nacházejí v našich ústech. Mezi tyto potraviny patří například řepa, rukola, kapusta, špenát, citrusové plody nebo česnek. Tato cesta sice s věkem neztrácí na efektu, ale je dána, zda máme dostatečný příjem potravin bohatých na dusičnany a přítomnosti určitých orálních bakterií. Je doporučováno jíst vyváženou stravu bohatou na listovou zeleninu a dbát na zdravé mikrobiální prostředí v ústech, bez agresivních zubních past či ústních vod.
Oxid dusnatý a jeho unikátní vlastnosti
Oxid dusnatý a jeho produkce jsou důležité nejen pro zdraví srdce, ale také pro ostatní orgány, protože je odpovědný za transport kyslíku, krve a dalších živin do celého těla. Ovšem jeho nejdůležitější funkcí je rozšiřování cév, což zlepšuje průtok krve. NO také pomáhá našemu imunitnímu systému bojovat proti infekcím, podporuje neuroplasticitu mozku a zvyšuje výkon při fyzické aktivitě.
Oxid dusnatý a zdraví srdce
Oxid dusnatý je zodpovědný za vazodilataci neboli rozšiřování cév, proto je jednou z nejdůležitějších látek pro zdraví srdce a krevních cév. To má za následek zvýšení průtoku krve v krevním oběhu, snížení krevního tlaku, tepu nebo může mít vliv na hladinu cholesterolu. Také snižuje tvorbu krevních sraženin a napomáhá při problémech s erekcí. Oxid dusnatý také hraje důležitou roli při boji těla s infekcemi, díky zvýšení průtoku krve do postižené oblasti a zvyšování propustnosti stěn krevních cév. Imunitní buňky se tak mohou dostat do dané oblasti rychleji a efektivněji.
Oxid dusnatý a sport
Oxid dusnatý je nejvíce známý mezi sportovci a sportovními nadšenci. Je to z důvodu, že oxid dusnatý zvyšuje výkon. Když je podáván sportovní výkon, srdeční frekvence se zrychluje, stejně jako průtok krve. To je chvíle, kdy je oxid dusnatý produkován ve větší míře, aby rozšiřoval cévy a srdce mohlo pumpovat více krve. Tento proces
zlepšuje výkon fyzické aktivity. Oxid dusnatý nám může pomoci nejen s výkonem, ale také s regenerací po cvičení. Oxid dusnatý je totiž klíčový pro transport živin a kyslíku do svalů, což urychluje proces regenerace a zmírňuje bolest svalů den poté.
Oxid dusnatý a mozek
Poslední studie poukazují na to, že oxid dusnatý je důležitý při neuroplasticitě mozku, což je reakce mozkové tkáně na opakovanou aktivaci neuronových drah. Náš mozek se neustále mění a hladina oxidu dusnatého ovlivňuje nejen přenos informací a funkcí v nervovém systému, ale také jak funguje naše paměť, protože je klíčový pro ukládání dlouhodobých vzpomínek.
Na co si dát pozor
Na pozoru bychom se měli mít u některých faktorů, které mohou snižovat hladinu oxidu dusnatého. Jedním z nich je nezdravý životní styl, jako je nevyvážená strava chudá na listovou zeleninu, málo pohybu nebo zvýšená hladina cukru v krvi. V takových případech naše tělo nedokáže produkovat oxid dusnatý v dostatečném množství. Také po 40. roku bychom měli myslet na zvýšení množství látek podporující produkci oxidu dusnatého ať už v podobě potravin nebo doplňků stravy. Dalším negativním faktorem je konzervant dusičnan sodný, který je používán při výrobě uzenin nebo zpracovaného masa. Ten nemá nic společného s rostlinnými dusičnany, které našemu tělu prospívají. Z dlouhodobého hlediska může dusičnan sodný způsobovat řadu onemocnění, proto není doporučeno konzumovat zpracované maso ve vysoké míře.