Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a je také jedním z nejzdravějších. Obsahuje totiž řadu užitečných antioxidantů, kterými snadno předčí jak ovoce, tak i zeleninu. Většina lidí se však při její konzumaci dopouští mnoha chyb, čímž nejenže škodí její chuti, ale také zdraví svého organismu. Naštěstí však stačí udělat několik jednoduchých změn a budete moci těžit z blahodárných přínosů kávy bez jakýchkoli výčitek, říká doktor Kris Gunnars.

Žádný kofein po 14. hodině

Káva je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů kofeinu, což je stimulant, který vám dokáže během několika minut dodat energii a pomůže vám udržet se bdělými, pokud se cítíte příliš unavení. Jestliže však budete pít tento oblíbený nápoj pozdě během dne, může to narušit váš spánek, což je problém, který je spojován s nejrůznějšími zdravotními problémy. Z tohoto důvodu byste si měli kávu vychutnávat spíše v dopoledních hodinách nebo naopak vyzkoušet bezkofeinové varianty či čaje.

Nepřidávejte do kávy cukr

Ačkoliv je káva sama o sobě zdravá, můžete ji velmi snadno proměnit ve zdraví škodlivý nápoj – a právě nejlepším způsobem, jak to udělat, je ochutit ji spoustou cukru. Ten je totiž spojován s nejrůznějšími zdravotními problémy, jako je obezita a cukrovka 2. typu. Pokud tedy potřebujete nutně sladit, raději se obraťte na zdravější alternativy, jako je například přírodní sladidlo stévie nebo také umělé kapky s příchutěmi (s nimi byste to však také neměli přehánět, protože mohou obsahovat aspartam).

Kvalitní značka, nejlépe bio

Kvalita kávy se může značně lišit v závislosti na způsobu jejího zpracování a pěstování samotných zrn – ta většinou bývají postřikována syntetickými pesticidy a dalšími chemikáliemi, které nikdy nebyly určeny k lidské spotřebě. Je proto důležité, abyste se vždy ujistili, že vámi odebíraná zrna či káva v mleté podobě byla získána zcela přirozeně a organicky. Pokud je to však problém, nemusíte se příliš obávat, neboť obsah pesticidů ovlivňuje zrna při pěstování jen z malé části.

Fotografie: Pexels

Nepijte příliš mnoho kávy

Zatímco mírná konzumace kávy je zdravá, pití velkého množství může vést ke snížení jejích účinků, nebo vést dokonce ke kontradikcím – citlivost lidí se však výrazně liší. Nejvhodnější je dopřát si denně maximálně dva šálky, což je přibližně 95 miligramů kofeinu, tedy množství, které odpovídá pro osobu vážící 80 kilogramů. V případě, že vypijete více než 5 šálků, můžete se potýkat s vedlejšími účinky, jako je například zvýšené pocení, bušení srdce, dehydratace nebo také průjem.

Přidejte do kávy trochu skořice

Skořice je lahodné koření, které se obzvláště dobře mísí s chutí kávy. Její přidání do tohoto oblíbeného nápoje pomáhá snižovat hladinu glukózy, cholesterolu a triglyceridů v krvi, jejichž přílišné množství může vést k rozvoji mnoha závažných onemocnění. Kromě toho se pak také jedná o skvělý způsob, jak kávu osladit, pokud nechcete používat cukr. Ani s množstvím skořice byste to však raději neměli přehánět, neboť může mít nežádoucí účinky.

Zdroj: Healthline

Vyzkoušej také zdravou kávu od společnosti Activstar