Až do roku 1938 platilo koloidní stříbro za hlavní antibiotickou léčbu.
S příchodem tradičních antibiotik se koloidní stříbro dostalo na černou listinu, i když má schopnost ničit přes 650 druhů infekčních mikroorganismů.
Dále se osvědčilo při desinfekci vody, popáleninách, rozsáhlých ekzémech, plísních, vleklých nemocech kůže, ale také u chorob z překyselení, nebo přetížení organizmu.
Koloidní stříbro pro jeho silné antibakteriální, antivirotické a antiseptické vlastnosti hojně využívala už starověká medicína. Tento roztok působící nejen proti bakteriím a virům dle svých příznivců podporuje léčbu a urychluje uzdravení. Pokud koloidní stříbro, například ve formě spreje, nanesete do nosu, ochrání vás i před viry.
Koloidní stříbro je roztok, který obsahuje malé částice čistého stříbra. Tyto mikročástice jsou rozptýlené v destilované vodě a všechny mají kladný náboj. Jelikož se navzájem odpuzují, jsou v neustálém pohybu.
Jak koloidní stříbro působí
Částice koloidního stříbra jsou velmi malé. Ještě menší než většina bakterií a virů. Koloidní stříbro se proto umí dostat do jádra viru či bakterie (ale i plísně či kvasinky) a zničit je. Mikročástice koloidního stříbra totiž začnou v těchto patogenech rozkládat enzymy, bez kterých nemohou dále fungovat.
Tento prostředek přitom brání virům, bakteriím, kvasinkám či plísním využívat tělní buňky k přepravě a množení. Mikročástice koloidního stříbra tak vytváří prostředí, ve kterém se již patogeny nemohou dále množit a přežívat.
K likvidaci virů, bakterií či plísní pomocí koloidního stříbra dochází už v průběhu několika minut. Tyto patogeny se přitom nemohou stát vůči koloidnímu stříbru rezistentní, jak se tomu mnohdy stává u klasických antibiotik.
Použití koloidního stříbra
Koloidní stříbro neslouží k prevenci či léčbě určitých typů virů či bakterií. Tento prostředek působí spíš proti samotné podstatě jejich životního cyklu. Stříbro je přitom nejúčinnější proti virovým onemocněním, nachlazení, chřipce, kvasinkám a parazitům. Jakým způsobem jej tedy můžete používat?
Dle legislativy České republiky se koloidní stříbro nesmí prodávat pro vnitřní užití, ale pouze zevně, tudíž vnitřní užití je na osobní zodpovědnosti samotného uživatele, jakkoliv krkolomně to zní.
Co se týče vnějšího užití, můžete jej například aplikovat na pokožku. Taková pleťová voda s koloidním stříbrem přinese úlevu problematické pleti náchylné na tvorbu akné. Stříbro můžete nanášet také na chodidla postižená plísňovým onemocněním.
Díky antibakteriálnímu, antivirotickému a antiseptickému účinku můžete stříbro použít jako podporu hojení běžných nebo pooperačních ran. Lze jej nanést také na popáleniny, bodnutí hmyzem, ale i bradavice, kožní vředynebo pásový opar. Tento prostředek nachází využití i v případě gynekologických problémů (zejména vaginálních mykóz), kdy se používá k výplachům. Někteří lidé roztok koloidního stříbra rovněž kloktají, protože odstraňuje bolesti krku.
Koloidní stříbro lze aplikovat také do nosu
Někteří lidé neudělají bez koloidního stříbra krok ani při nachlazení, chřipce či dalších virových onemocnění. Stříbro si tak například ve formě spreje aplikují do nosu. Tento prostředek tímto způsobem chrání před viry a také viry v nosní dutině zabíjí a zabraňuje jejich dalšímu množení.
Jakým způsobem koloidní stříbro do nosu vůbec používat? V případě zánětu nosních dutin, nosních infekcí nebo dalších virových onemocnění si koloidní stříbro aplikujte do nosu pomocí spreje, a to dle návodu (nejčastěji třikrát denně). Dospělí lidé by přitom měli stříbro v této formě užívat maximálně po dobu sedmi až deseti dnů.
Nežádoucí účinky koloidního stříbra
Koloidní stříbro má při vnějším použití pouze minimum vedlejších účinků. Jelikož by u citlivějších osob mohlo dojít k alergické reakci, vyzkoušejte si nejprve tento přípravek na menší ploše své kůže a hodinu vyčkejte. Pokud se u vás neobjeví žádný alergický projev, koloidní stříbro můžete použít. Tento přípravek však není vhodný pro děti mladší tří let a rovněž pro těhotné a kojící ženy.